Back to Question Center
0

Semalt Uzmanından Anti-WannaCry İpuçları

1 answers:

Birkaç gün önce, birkaç malware web'e çarptı ve çok sayıda bilgisayarı birkaç dakika içinde bulaştırdı. İş web sitelerinden Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Hizmetleri'ne kadar her şeyi indirdiler. WannaCry adı verilen yazılım, fidye yazılımı olarak ünlü. Kişisel bilgisayarınıza yuvalanmış ve çok sayıda dosyaya zarar veren bir virüs türüdür. Cihazınızdaki dosyaları şifreler ve erişiminizi sınırlar. Fidyeyi ödeyene kadar bu zararlı yazılımın yaratıcıları bilgisayarınızı kilitler. Verilerinizin kilidini açmazlar ve ücretlerini bir kaç gün içinde ödemek zorundasınızdır.

WannaCry saldırısının ilk aşaması bitmiş gibi görünüyor ve bilgisayar korsanlarının önümüzdeki haftalarda bu kötü amaçlı yazılımı yeniden etkinleştirmesi ihtimali var. Kişisel verilerinizi ve paralarınızı çalmayı amaçlıyorlar ve herhangi bir maliyetle kendi kötü amaçlı yazılımlarından kaçınmanıza izin veremiyorlar.

Semalt'ın Müşteri Başarı Yöneticisi Andrew Dyhan, bu programı nasıl önleyeceğiniz ve internette güvende kalmak için neler yapabileceğiniz konusunda bazı ipuçları tanımlıyor.

Fidye Nedir

Temel bilgilere başlayalım. Rasomdaj bir suç biçimidir ve bilgisayar sisteminizi bozar..Sizi kilitler ve dosyaları birkaç dakika içinde şifreler. Bilgisayar korsanları, birkaç dolar ödemenizi istiyorlar. WannaCry, farklı aygıtlara saldırmak için çeşitli Microsoft Windows işletim sistemlerini kullanıyor. İlk dava, birkaç korsanın Ulusal Güvenlik Ajansı sistemlerine zarar verdiğini iddia ettiği aylar önce bildirildi. Makineniz etkilenir ve fidye ödemeyi reddederseniz, yıllarca özel fotoğraflarınıza, vergi dosyalarınıza ve diğer verilerinize elveda diyebilirsiniz.

Nereden geldiği

Ramsomware, en ünlü ve tehlikeli siber suçlardan biridir. Bilgisayar korsanları, Bitcoin aracılığıyla para ödemenizi istiyor ancak politikaları en son değiştirildi ve suçluları ücretlerine göre izlemek kullanıcı dostu oldu. Tüm grupları, normal antivirüs araçları gibi internette satılan özel yazılımlar oluşturmak için bir araya getirilmiştir. Kurbanlar bu programları satın alıyor ve kuruyorlar. Onların bilgisayar cihazları kısa sürede enfekte olurlar.

Bilgisayar korsanları nasıl gelir

Suçlular veya bilgisayar korsanları, bilgisayar sisteminize kötü niyetli yazılım ve virüs yazılımı aracılığıyla erişirler. Ransomware, bilgisayarlarınızda birdenbire ortaya çıkmaz; onu bir web sitesinden indirdiniz ve ne kadar tehlikeli olduğuna dair bir fikriniz yok.

Açılır pencereleri tıklattığınızda virüsler ve zararlı yazılım bilgisayar sistemlerinize girer. Bilgisayar korsanları, diğer taraftan aygıtınıza erişir ve sizin için ciddi sorunlara neden olur. Eklentilerini veya bağlantılarını tıklatabilmeniz için sizi şaşırtıcı mesajlar yoluyla e-postayla gönderirler. Saldırganlar daha sonra konumunuzu belirler ve olabildiğince erken fidye ödemeyi ister. Birkaç hafta önce, Almanya'daki Deutsche Bank sistemlerine suçlu saldırı düzenledi. Siber suçlular internet üzerinden her saat aktiftir. Dolayısıyla, çevrimiçi alışverişten hoşlanıyorsanız, sevkıyat için DHL ve FedEx'den başka bir şey seçmemelisiniz Source .

November 24, 2017