Back to Question Center
0

Semalt Rivela Il Segreto Su Come Sovraccaricare Ben Pulsanti CTA Con Queste 5 Şartlı tahliye

1 answers:

Site copylogger.com, eBook 'Manyetik Başlıklılar' ile çıktığında, web kopya yazma dünyasında devrim yarattı. Genel olarak konuşurken, 'Manyetik Başlıklar' bu terimin ortaya çıkmasından yıllar önce 'tıklama yemi' başlığı yazmayı açıkladı. Manyetik Başlıklar yazarları, aynı zamanda, ortak bir yer terimi haline gelmeden önce 'ruhsal listeciliği' öngörüyorlardı.

Dolayısıyla, bir başlık ile trafik çekmek için kullanılan teknikler bu noktada iyi bilinir ve henüz 'Manyetik Başlıkları' okumadıysanız, devam etmeli ve yapmalısınız. Blog yazınızı, reklam yayınınızı veya diğer açılış sayfanızı açtıklarında sitenin ziyaretçilerinin müşterilere nasıl dönüştüğünü merak edebilirsiniz.

Harekete geçirici mesaj düğmeleri veya BTA'lar, açılış sayfası dönüşümlerinin ve ayrıntıların meselesindeki motorlardır. Bir CTA düğmesinin rengini değiştirmenin dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artırabildiği birçok durum vardır. Renkten daha önemlidir, son derece belirleyici olur olmaz bir eylem çağrısı için kullanılır.

Bunu göz önünde bulundurarak, Semalt Dijital Servislerinin uzmanı Nik Chaykovskiy, sözcüklerin CTA düğmesini süper şarj etmek için hangi kelimelerin psikolojik olarak kanıtlandığını açıklıyor.

1. anında

Güzel şeyler sabredene gelir. Her şey yolunda ve iyidir, ancak bir başkasına bir şey satın almayı, kayıt yaptırmayı veya harekete geçmeyi sağlamaya gelince, temel insanın ihtiyacını anında tatmin etmek için itiraz etmek istersiniz..Bu nedenle "anında", "hızlı" veya "şimdi" gibi kelimeler CTA dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olabilir. Bunu da destekleyen bir beyin çalışmaları vardır.

2. Yeni

İnsanlar, yeni şeylerin cazibesiyle heyecanlıdır. "Bir şeyler olur, ama ne? Ben özlemek istemiyorum!" Bu, poker masasında saatlerce kumarbazını tutan düşünceyle aynı tarzdadır ve bağımlısı sabahın erken saatlerinde içki içiyor ve uyuşturuyor.

3. You

İngiliz Hükümetlerinin finanse edilen çalışması tarafından iyi bilinen bir çalışma, satış kopyasında bir müşterinin adını kullandığınızda eşsiz bir beyin tepkisi uyandırdığını bulmuştur. Tabii ki, genel web reklamcılığında müşterinin adını kullanmak mümkün değildir. Yine de, ikinci şahıs zamiri olan 'siz' 'in aynı yumruklarından bir kısmını kullanırsınız.

4. Çünkü

İnsanlar, eylemleri için nedenleri var ister ve eğer birinden bir iyilik isteyecek olursanız, neden sorduğunuzu bildikleri takdirde sizi zorlama ihtimali yüksek olur. Olumlu bir madde tarafından takip edilen 'çünkü' kelimesi çok fazla güce sahiptir. Bir kilo kaybı ürünü için bir CTA düğmesi olarak düşünün: "Ağırlığı Kaybettiğiniz İçin" Bunun hoş bir yüzüğü var, değil mi?

5. Ücretsiz

Bu neredeyse hiç zekâsızlıktır. Herkes özgür şeylerden hoşlanır ve bir şeyin 'özgür' olarak sunulması, kişinin beyninin dürtüsel kısmına en az direniş yoludur. Bununla birlikte, çoğu tüketici anlayışlı hale geldi. Hiç kimse aptallýk yapmaktan hoþlanmaz ve çoðu insan, üzerinde 'özgür' yazan bir CTA butonuna basmadan önce iki kez düþünür. Yani evet, 'ücretsiz' dönüştürebilir, ancak dikkatle kullandığınızdan ve sadece gerçekten bağlı bir dizge olmadan sunacak bir şeyiniz olduğunda emin olun Source .

November 24, 2017