Back to Question Center
0

Nginx Nedir? Ve - Semalt Uzmanı

1 answers:

Nginx [engine x] başka bir HTTP tekniği ve ters proxy sunucudur. Nginx, bir ziyaretçinin bir web sitesine erişmesini sağlamak için farklı web istekte bulunanların kimlik doğrulamasını sağlayan bir posta proxy sunucusu ve genel bir TCP / UDP proxy sunucusu olarak işlev görür. Igor Sysoev aslen bu proxy sunucusunu yazdı. Diğer hosting paketleri WordPress'e güç vermek için LAMP yığını (Linux + Apache + MySQL + PHP) gibi yöntemleri kullanabilir. Nginx, revere proxy yaklaşımı ile ilgili güçlü bir kurulum olabilir - como contratar um servidor dedicado. Nginx uygulamak için webmasterların kullanabileceği birçok yol vardır. Tüm özelliklerini Apache sunucusunu kullanırken aynı anda kullanabilirsiniz. Bir Nginx sunucusunda barındırılan web sitelerinin çoğunluğu bir Apache kurulumunda çalışır. HTTP sunucusu yanı sıra diğer sunuculara web sunucuları olarak atıfta bulunur.

Michael Brown, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi tarafından hazırlanan bu rehber, bağımsız bir Nginx kurulumunun kullanımını açıklamaktadır. Apache sunucu tekniğine güvenmek yerine Nginx'i birincil sunucu gibi kullanabilirsiniz. Nginx'i WordPress'e uygularken bazı özel hususlar olabilir. Bir kullanıcının Nginx hakkında bilmek istediği önemli bilgiler var. Örneğin:

  • Sunucu düzeyinde yapılandırmada yönetici panelinde tüm yapılandırmalar mümkündür. Sonuç olarak, hiçbir dizin düzeyi yapılandırması yoktur. Apache'nin .htaccess veya IIS'nin web.config dosyalarının aksine, WordPress Nginx yapılandırmasını değiştiremez.
  • Permalinks işlevi, Nginx'te diğer Apache sunucularından biraz farklı.
  • Nginx sizin için yeniden yazma kuralları oluşturamaz. Nginx'te bir .htaccess türü yeteneği yoktur, dolayısıyla sunucuyu bir kullanıcı ucundan yapılandırmak imkansızdır.
  • Kalıcı bağlantılarınızı kurmak için eklentileri kullanıyorsunuz. Sunucunuzda değişiklikler yapılmasına izin veren bir panel oluşturabilen bir "index.php" yüklemek gereklidir.
  • Bazı sınırlı htaccess yeteneği kazanmak isteyen kullanıcılar için, PHP için htscanner PECL uzantısını kurabilirler. Maalesef bu sadece gelişimsel bir değişiklik ve komplikasyonlarıyla birlikte gelebilir. Bu tekniğe başlamadan önce sağlam bir hata ayıklama yöntemine sahip olduğunuzdan emin olun.

Bu Nginx kılavuzunda, varsayılan Nginx'i yüklemiş olduğunuz varsayımıdır. Sonuç olarak, kurulum ve çalıştırma talimatları kapsayıcı değildir.

Nginx hakkında önemli bilgiler

  • Nginx yardımcı programı, yeni bir web sitesi oluşturulduğunda map.conf dosyasını otomatik olarak eşleştirir. Bazı durumlarda, değişikliklerin geçerli olabilmesi için Nginx'i manuel olarak yeniden yüklemeniz gerekebilir. Nginx, yeni siteler her Web sitelerini bir php-fpm biçiminde saklar.
  • Büyük web siteleri birden fazla kurulum alanına erişebildiğinden Nginx'ten faydalanabilir.
  • Sembolik bağlantılar var, bu da sunucunun yanlışlıkla silinmesini veya ayarlamalarını düşünmek zorunda kalmadığınız anlamına geliyor.

Sonuç

Bir ters proxy sunucuya ihtiyaç duyan web sitesi sahipleri için Nginx kurulumu önemli bir yaklaşım olabilir. Tüm yapılandırma, sitenin veya blogun kökünün ana bilgisayarda bulunduğunun ortak bir varsayımını yapar. Referans noktası kullanıcı tarafında değil, sunucu düzeyindedir. İnsanlar, bir blog ekleme gibi web sitesinin yönlerini değiştirdiklerinde kuralları değiştirmelidir.

November 26, 2017