Back to Question Center
0

Wiki Makalelerine Yazan Bot - Semalt Uzmanı

1 answers:

Bir günde 15.000 makale yazmanın gerçek olmadığını düşünebilirsiniz, ancak Sverker Johansson olarak adlandırılan bir Swede için mümkündür. Semalt uzmanı Ivan Konovalov, bu kişinin milyonlarca makale yazabilen bir bilgisayar programı oluşturduğunu söyledi. 2.7 milyondan fazla Wikipedia makalesi yazdı ve muazzam çalışmalarıyla dünyayı şaşırttı. Wall Street Journal'a göre, Johansson dünyanın en üretken kitabı oldu ve katkıları Wikipedia makalelerinin yüzde 8,5'ini oluşturuyordu.

Bots nasıl sayısız yazı yazabilir?

Johansson'a göre, botu yüzlerce ila binlerce Wikipedia makale yazabilir. İnşaat mühendisliği, dil bilimi, ekonomi ve fizik alanında ileri derecede fen öğretmenidir. Johansson, Wall Street Journal'a botunun bilgiyi çok güvenilir kaynaklardan sıyırdığını ve materyalin bir araya geldiğini söyledi. Çoğu zaman, bu yazılım böcekler ve kelebekler gibi minik hayvanların taksonomisine ilişkin makaleleri kapsar. Filipinlerin küçük kasabaları ve köylerinin hikayelerini de yazabiliyor.

Johansson'ın bot adı:

Johansson'un yaratılışı Lsjbot olarak bilinir. Bu belirli bot kesinlikle insan gözü için yazı yazmak anlamına gelmez..Örneğin Associated Press, yüzlerce içerik parçasını yazmak için belirli robotları kullanacağını ve çeşitli haber sitelerinin günlük olarak haber konuları yazmak için botlar kullandığını açıkladı. Esas olarak finans ve sporla ilgili hikayeleri kapsar. Wikipedia'da, tüm makalelerin yarısı botların yardımıyla düzenlenir. Vikipedi olmayan uzun süreli editörler mutlu değildir, çünkü insanlar olmayan insanlar çeşitli makaleler yazmıştır. Bununla birlikte, Johansson botu savunur ve yazdığı yazıların doğru ve en üst noktaya işaret ettiğine dikkat çeker.

Örneğin, Lsjbot, Filipinler'in Basey kentleri hakkında taslak makaleleri yazmıştı. Typhoon Yolanda o kasabaya geldiğinde ve ölümlere neden olduysa, pek çok kişi taslakları ziyaret edip çok sayıda mağdur kurtardı.

Lsjbot nasıl çalışır?

Lsjbot'un yazdığı bir milyon makale doğru ve noktaya kadar. Bu bot farklı kaynaklardan veri toplar ve bilgileri Wikipedia'ya uyacak biçimde derler. Bot şu ana kadar 454.000'den fazla makale yarattık ve bunların yarısı İsveç dili içindeydi. İsveçli Wikipedia topluluğu, makale yaratan botlara ilişkin farklı çatışmalardan ders aldı ancak Johansson'un botu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için harekete geçti. İsveçli Wikipedia editörü makaleleri inceledi ve Lsjbot'un iyi bir iş çıkardığını söyledi. Bununla birlikte, Lsjbot mekanik şeyler hissetmediği için bu botun tartışmalı konuları yazmasına izin vermedi.

Johansson'ın botuna yönelik eleştiri:

Birçok kişi Alman Wikipedia'dan Achim Raschka da dahil olmak üzere Johansson'un botunu eleştirdi. Cümle yapısından şikayetçi ve Lsjbot'un uzun yazılar yazamayacağını söyledi. Bu bot farklı veri kümeleri kullanıyor ancak herhangi bir şey yazarken çeşitli orijinal kaynakları geride bırakıyor. Eleştirinin başında tüm makalelerin açıklamalarının doğru referansları desteklemediği bulunur. Bu, Lsjbot'un Wikipedia'ya çok sayıda referans eklemesi gerektiği anlamına geliyor. Bu botla, çok sayıda makale oluşturmak daha kolay hale geliyor. Fakat şeyleri netleştirmeye yardım etmek için hâlâ insan editörlerine ve yazarlara ihtiyacımız var Source .

November 29, 2017