Back to Question Center
0

Semalt Expert From Islamabad - Arama Motoru Örümcekleri ve Robotları Nedir?

1 answers:

Arama motoru örümcekleri aynı zamanda tarayıcılar ve botlar olarak da bilinir. Bunlar, arama motorunun , dünya çapında web'deki içerikle güncellenmiş kalmaları için kullandığı küçük ve otomatik programlardır. Örümcekler sürekli olarak yeni ve yeni yazılmış web sayfalarını araştırıyorlar. Semalt'ın Müşteri Başarı Yöneticisi Michael Brown, bir arama motorunun sonuç sayfalarının kütüphane veritabanı kadar iyi olmasını sağlar.

Örümcekler, Robotlar ve Web Tarayıcılar Nedir?

Google, Bing, Yahoo ve diğer arama motoru şirketleri arama motoru robotları veya örümcekler veya web tarayıcıları olarak adlandırılan küçük, otomatik programlar kullanır. Tıpkı evinizin tozlu köşesini gördüğünüz gibi, arama motorları web sitelerinin kümelerini görür. Örümcekler birbirine bağlı tüm bağlantıları tarar, sessizce hareket eder, hiçbir şey dağıtmaz ve örümcek ağının tüm köşelerini ziyaret eder. Örümceklerin işlevlerini kısıtladığı anlamına gelen asgari ve temel yeteneklere sahip olduklarını ihmal edemeyiz..Masaüstü web tarayıcısı gibi çalışırlar ve web sayfalarının HTML metin kodlarını okurlar. Üstelik örümcekler, görevlerini yerine getirmek için gif ve jpg resimlerini göremeyip belirli JavaScript kodlarını kullanamazlar. Öte yandan, web tarayıcıları veya robotları, parolaları girme ve blogunuzda veya web sitenizde bulunan fantezi düğmeleri tıklama gibi arayüz işlevlerini çağırır. Bazı ünlü ve yüksek sıralı siteler, URL'lerinde dinamik olarak oluşturulan sayfaları kullanır ve animasyonlu ve çoklu ortam içerik sayfalarının çoğu, web sayfalarını kataloglamaya çalışan örümcekler ve robotlar tarafından görülemez.

Arama motoru örümcekleri nasıl işler?

Arama motoru örümceklerinin nasıl çalıştığını anlamak isterseniz onları otomatik veri arama robotları olarak düşünmelisiniz. Zaten sörfçilerin yeni ve güncel bağlantıları ve web sayfalarını bulmak için interneti gezdiklerini söyledik. İçeriğinizi arama motorlarına gönderdiğinizde, örümcekler listesine ekleneceksiniz ve kalitesini onaylamak için içeriğinizi ziyaret edecekler. Web sayfalarınızı, örümceklerin sayfalarınızı diğer sitelerden bağlantılı bulabileceği şekilde göndermediğinizde bile bulunacaktır. Kuşkusuz, çeşitli önemli işlevleri yerine getirirler ve diğer ünlü sitelerdeki bağlantıları web sitenize geri getirmek zorunludur.

Robotlar ve örümcekler web sayfalarınızı ne sıklıkta ziyaret ediyor?

Tüm arama motorlarının belirli veritabanı vardır, bu nedenle ziyaret sıklığı bir arama motorundan diğerine değişir. Eşsiz ve yeni web sitelerinin ve blogların büyük bir şekilde büyümesi, işlemi yavaşlattı, ancak arama motoru örümceklerinin misyonlarında yorulmaz uçaklar olduğundan endişe etmemelisiniz. Kesinlikle web sitenizi ve içeriğinizi kendi bağlantılarından veya diğer sitelere giden bağlantılardan bulacaklardır. Siteniz kütüphane veritabanına eklendikten sonra, robotların ve örümceklerin, içeriğin güncellenip eklenmediğini görmek için onu sürekli ziyaret etmeleri gerekir. Tüm webmaster ve blogcular, hangi web sayfalarının arama motoru örümceklerinin ziyaret ettiğini bilmelidir. Bunun için, sunucu günlüğü raporlarınızı Google Analytics hesabında kontrol etmeniz gerekir Source .

November 29, 2017