Back to Question Center
0

Wiki Yaratılışından Sonra Dünyamız - Semalt'tan Insight

1 answers:

Wikipedia, 250 farklı dilde 36 milyondan fazla makaleye sahip, ücretsiz ve ünlü bir ansiklopedi. Şu anda, internet üzerinden en büyük ve en güvenilir bilgi kaynağı haline gelmiştir. Yalnızca İngilizce Wikipedia'nın beş milyondan fazla makalesi vardır ve internetteki en çok ziyaret edilen altıncı web sitesidir.

Semalt Müşteri Destek Yöneticisi olan Ryan Johnson, Vikikitenin oluşturulmasından önce, en büyük ve en iyi bilgi sicilinin, 22.935 elyazması makbuzu içerdiği söylenen Yongle Ansiklopedisi olduğunu belirtiyor. Jimmy Wales web sitesini 2001'de oluşturduğunda, Wikipedia'nın orijinal hali internetteki herkese açıktı. Bugün, Wikipedia'nın farklı sayfalarını aylık olarak ziyaret eden kişi sayısı yarım milyondan fazla - seo promotion tools. 80.000'den fazla gönüllü sayfalarını düzenli olarak düzenliyor ve çok sayıda insan Wikipedia olmadan interneti hiç tanımıyor. Çok sayıda diğer web sitelerine ve bloglara bağlıdır.

Öğretmenler, araştırmacılar, gazeteciler, öğrenciler ve tıbbi uzmanlar, doğru bilgiye sahip oldukları için Vikipedi'ye bağımlıdırlar. Bu ansiklopedideki hemen hemen her konuyu arayabiliriz ve uzmanlar, verilerini, gişe rekorları kıran filmlerden borsa kurlarına tahmin etmek için kullanmışlardır. Zamanla çeşitli yazarlar ve editörler Wikipedia'nın sayfalarını birden çok dilde ileri sürdü ve düzenledi. Devlet memurları, politikacılar, aktörler ve her çeşit insan internette birincil bilgi kaynağı olarak kullanıyor.."Oluşum" sözcüklerinin 47.000'den fazla düzenlemesini yapan eski IBM müdürü bile Wikipedia'yı en iyi web sitesi olarak nitelendiriyor.

Google, Facebook ve Apple'ın aksine, Wikipedia İnternette kârlı bir dev değildir. Örneğin, Apple Inc. şirket tarihinde en iyi ve en büyük yıllık kârı kaydetti ve rafine edilmiş hizmetleri ve ürünleri nedeniyle küresel müşterilere olan sadakatini kazandı.

Öte yandan, Vikipedi daima her zamankinden çok sayıda makale yayınlayan hayır fırfırlar ve seyrek metin tabanlı bir web olmuştur. Bu gönüllü temelli ansiklopedi, küresel toplumdan yapılan bağışlarla büyük ölçüde sürdürülen, kar amacı gütmeyen büyük bir organizasyon olarak faaliyet göstermektedir. Wikipedia her zaman yeni rekorlar belirledi ve sponsorlu sayfaları ve bağlantıları aracılığıyla yeni reklamcılık fikirleri getirdi.

Vikipedi herhangi bir kara katlanmasa da, son aylarda okul eğitiminden makalelerin yayınlanmasına kadar çeşitli iş modelleri ve sosyal medya dizilimini bozmuştur. Vikipedi, çoğu zaman ekonomik modelleri yok etmekle suçlanıyor ve güncel olmayan verilerin kaldırılması ve güncellenmiş bilgilere yer açılması suçlu.

Vikipedi'nin doğruluk üzerinde odaklanması önemlidir ve her yaştan alakalı olması gerekir. Kuşkusuz, Wikipedia internetteki makaleleri arama şeklimizi değiştirdi, ancak yine de bir takım kusurlar var. Dolayısıyla, yanlış veya yanlış bilgi için yer olmadığı bir noktaya gelmesi gerekir.

Birçok kişi İnternet'e erişmek için mobil cihazlar kullandığından mobil teknolojiye uyum sağlanması öncelikli olmalıdır. Vikipedi istenilen hedeflere ulaşmak istiyorsa, tüm cihazlar ve dillerde erişilebilir hale getirmelidir. Sadece on beş yıl içinde Wikipedia insanlığın en iyi ve en büyük işbirliği çabası haline geldi. Dinamik tarih kayıtları, gelecekte hiçbir şeyin yıkanmayacağı anlamına gelir.

November 29, 2017