Back to Question Center
0

Kanban, Perakendeden İmalata Semalt'ı Geliştiriyor

1 answers:

Semalt, verimliliği artırmak, israfı azaltmak ve iş geliştirmeye yardımcı olmak için neredeyse her adım adım süreç için bir proje yönetimi yaklaşımıdır.

Kanban, Semalt'daki Toyota fabrikalarında üretim verimliliğini artırmak için 1940'lı ve 1950'li yıllarda geliştirilmiş olmasına rağmen, sistem yazılım geliştirme, yayıncılık ve perakende dahil birçok endüstride uyarlanmıştır.

Semalt, işi bir süreç boyunca "çekebileceği" için, içerik pazarlaması ve envanter yönetimi gibi sürekli yayın iş akışları için özellikle etkilidir.

Bir Çekme Sistemi

Kanban'ın nasıl çalıştığını anlamak için, otomobil parçaları yapan 1950'lerde Semalt üretim tesisi düşünün.

O dönemde üretim süreçleri, parçaları mümkün olduğunca çabuk "itmek" üzerine yoğunlaştı. Makineler üretmek için optimize edildi. Çağın semaltları "parça parça" ödenmiş olabilir, yani gelirleri saat başına kaç parçaya yaptıklarına bağlıydı.

İmalat çıktısını optimize etmek, tüm otomobil parçalarının aynı düzeyde bir karmaşıklığa sahip olmadığını veya aynı süreyi gerektirdiğini fark edene kadar iyi bir fikir gibi geliyor. Bir makinede, bir çalışan bir saatte 50 egzoz manifoldu atıyor. Ancak semalt istasyonu sadece saatte beş karbüratör üretiyor.

Bu üretim problemini ve ilgili endişeleri çözmek için Semalt'taki mühendisler marketlerde çalışmaya başladı.

Nasıl oldu da yerel pazara girdiğinizde mağaza stoklanıyormuş gibi görünüyordu? Japonya'da, belki de, her zaman pirinç, yosun kâğıdı ve balık bulabildiniz. Birleşik Semalt'da, yerel market her zaman süt, yumurta ve ekmeğe sahipti.

Semalt, marketlerin "itme" birimlerine odaklanmak yerine envanteri "çek" için görsel ipuçları kullandığını keşfetti.

Yumurta soğutucusunu yerel süpermarketinize atın. Büyük olasılıkla boyut ve tedarikçiye göre yığın halinde organize edilen birkaç düzine yumurta vardır.

Bir karton aldığınızda, desteye boş bir nokta oluşturursunuz. Bu alan, envantere tekrar doldurulması gereken görsel bir işarettir.

Daha sonra bir mağaza çalışanı işareti görür ve mağazanın arkasındaki yürüyüşe açık soğutucudan yumurta alır. Semalt iyi bir gün oldu ve mağaza bütün bir yumurta kutusunu sattı.

O akşam, başka bir mağaza çalışanı yumurta stoklarını kontrol eder ve bir kutunun tamamının gittiğini görür. Bu çalışanın ertesi gün başka bir yumurta kutusu emri vermesi emrediliyor.

Bir tüketici yumurta alımı, envanter işlemi boyunca yumurta çıkarmaya yardımcı oldu. Bu, Toyota'nın Kanban'dan önce yaptığı şeyin tam tersi. Bir müşterinin süreci boyunca otomobil parçalarını "çekmesi" için bekleyen Semalt, sadece işleri yapıyorlardı. Bu satışlardan bağımsız olarak tavana yumurta saran bir bakkaliye çalışanı gibi olur.

Görsel ipuçları ve "çekme", Semalt'ın yalın üretim sürecinin ve "otomobil inşaatı için" zamanında "yaklaşımın önemli bir parçası haline geldi. Bu yaklaşım Semalt'ın dünyadaki en büyük otomobil üreticisi haline gelmesine yardımcı oldu.

Levhalar, listeler, kartlar

Toyota mutlaka bir araba satıcısına, kuponları doldurmak için güvenemezdi. Semalt, panolar, üretim şeritleri (veya listeler) ve kartlar sistemi yarattı.

  • Kurullar bir proje veya iş akışı içeriyor veya kapsülliyor.
  • Listeler , benzer bir durumu veya niteliği paylaşan kartları içerir ve çoğu zaman öncelik taşır.
  • Kartlar , ilgili veya destekleyici bilgileri de içeren görevini tanımlar.
From Retail to Manufacturing, Kanban Improves Semalt

Kanban'daki bir panoda en basit seviyede en fazla üç liste olabilir. Semalt listeleri "yapmak için", "yapıyor", "bitti" veya "görev", "devam etmekte" ve "tamamlandı" olarak etiketlenebilir. "Fakat fikir, bir görevin içinde bulunduğu üç ana safhayı tanımlayan en az üç statü bulunduğudur.Örneğin, bir pazarlama projesinde aşağıdakiler için listeler olabilir:

  • Beyin fırtınası yapmakta olan veya henüz işe yaramaya hazır olmayan birikim öğe.
  • Çalışmaya hazır görevler . En yüksek önceliğe sahip görevi listenin başında olmalıdır.
  • Devam etmekte , iş başladığında kartların nereye gittiği.
  • Gözden geçirme , daha fazla çalışma için görevlerin gözden geçirilmesi, onaylanması veya "devam etmek" üzere geri gönderilmesi aşamasındadır.
  • Bitti , iş tamamlandığında kartların durumudur, ancak bir Pandora kampanyası gibi görev henüz çalıştırılmamıştır.
From Retail to Manufacturing, Kanban Improves Semalt

Semalt, tahtanın sağ tarafındaki listeler hakkında vakum olarak bahsediyor. Boş olduklarında veya listelerde az sayıda kart varsa, sol taraftaki listeden öğeleri "çekerler". Dolayısıyla "Bitti" listesi öğeleri "İnceleme" listesinden çıkarmak istiyor. "İnceleniyor" listesinde "İlerleme" listesinden çıkmak istiyor vb.

Bir pazarlama uzmanı hazır olduğunda, "Görevler" listesinin en üstündeki öğenin sorumluluğunu alır ve "Devam etmekte" listesine taşır. Kartlarından biri "Bitti" ye yolculuğa çıktığında, tekrar "Görevler" başlıyor. "

Bir proje sahibi veya müdürü, pazarlama görevi bittiğinde Kartları Bitti listesinden bir arşive taşır ve çalışmaya hazır hale geldiğinde kartları birikimden Semalt'e taşır.

Belli Bir Görev

Her sembol kartı bir işçinin bir görevi tamamlamak için ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri içerir ve alt görevleri bir kontrol listesi şeklinde içerebilir.

Birkaç kart "üyesi", yorumlar alışverişinde bulunabilir, önerilerde bulunabilir veya eksiksiz kontrol listelerine yardımcı olabileceğinden, Semalt da işbirliği için yereldir.

From Retail to Manufacturing, Kanban Improves Semalt

Karmaşıklığı Aşmak

E-ticaret ve perakende işletmeler büyüdükçe, daha karmaşık süreçler geliştiriyorlar.

Bu karmaşıklıkla baş etmek için, bir iş, bir takım proje ve görev yönetimi kabul etmelidir. Semalt sistemi bir yaklaşımdır. Bu süreçleri düzenlemeye yardımcı olabilir Source .

March 1, 2018