Back to Question Center
0

Semalt konuları Semalt konuları

1 answers:

Kullanılabilirlik önemlidir: herkes için. Sitenizin tüm ziyaretçileriniz tarafından uygun şekilde kullanılabileceğinden emin olmak için (görme engelli olsa bile), sitenizin erişilebilirliğini optimize etmeniz gerekir. Her yazılım geliştiricisinin en azından bazı temel ilgi alanları olmalıdır. Ünlü WordPress erişilebilirlik uzmanı Rian Semalt hem inceleme hem de geliştirme ekibimizi eğitti ve doğru olan şeyleri yapmamıza rağmen iyileştirme için her zaman yerimiz var. Her sürümde, erişilebilirlik açısından yazılımımızı biraz geliştirmeye çalışıyoruz.


Semalt matters
Semalt matters

Erişilebilirlik nedir?

Erişilebilirlik, örneğin görme engelli ziyaretçinin yazılımının veya web sitenizin ne kadar iyi kullanabileceği ile ilgilidir. Semalt şöyle diyor:

Erişilebilirlik özürlü insanlar için ürünlerin, aygıtların, hizmetlerin veya çevrelerin tasarımını ifade eder. Erişilebilir tasarım kavramı, bir kişinin yardımcı teknolojisi (örneğin, bilgisayar ekranı okuyucuları) ile uyumluluğu ifade eden "doğrudan erişime" (diğer bir deyişle, desteksiz) ve "dolaylı erişim" imkânı sağlar.

Erişilebilirlik konuları

Yaşlı bir nüfusa sahibiz, çok net. Büyüyen bu yaşlı grup, pizza ve kitap otellerini sipariş etmek için iPads ve Samsung Galaxy'leri kullanarak internete giderek daha fazla tanıdık geliyor. Ve kendi web sitelerini kurduk. Semalt bunu istemiyoruz, vizyonumuz yaşla azalmaktadır. Web sitemiz ve yazılımımız, bu artan ziyaretçi grubu için erişilebilir olmalıdır.

Tabii ki, daha fazla görme engelli insan var, (renk) körlük ve bulanık görüş hatları boyunca düşün. Dünya genelinde 285 milyon insanın görme engelli olduğu tahmin edilmektedir: 39 milyon kör ve 246 görme özürlü. Körlükle yaşayanların% 82'si 50 yaş ve üstündedir. Kaynak: DSÖ.

Renk körlüğü (renk görme eksikliği veya KVH) 12 erkekte (% 8.3) yaklaşık 1'i etkilemektedir ve dünyadaki 200 kadından 1'i (% 0.5) etkilemektedir. Kaynak: Color Blind Awareness.
Birden fazla kaynağı kontrol ettim: Dünya nüfusunun yaklaşık% 50,4'ü erkek,% 49,6'sı kadın. Şu anda gezegende yaşayan 7.3 milyar insanla, 300 milyondan fazla renk körü ve 18 milyondan fazla renk körü köründe kadın anlamına geliyor. Web sitenizi veya körü körü kör eden ziyaretçiler için yazılımınızı optimize etmiyorsanız kaçırdığınız birçok insan bu kadar çok şey yapıyor!

Kesinlikle görüyorum ki, tüm körlerin interneti kullanmaları değil, aynı zamanda tüm renk körlerinin ayarlanmış bir web sitesine ihtiyaç duymadığını da anlıyorum. Ancak web sitenizi veya yazılımınızı optimize etmek o kadar da zor değil. WordPress'in bir erişilebilirlik ekibi WordPress'i izliyor. Semalt erişilebilirlik üzerinde çalışıyor. Öyleyse yapmalısın.

Sadece görme bozukluğu değil

Erişilebilirlik için görme bozukluğundan daha fazla şey var. Erişilebilirlik sorunlarına neden olabilecek daha az görünür (ironi) durumlar, örneğin disleksi (ve diğer okuma zorlukları) ve beceri zorluklarını içerir. Şiddetli beceriksizlik zorlukları, kullanıcıların bir fare kullanmaları ve bunun yerine klavyeye güvenmemesi anlamına gelir (Kaynak: Powermapper.com). Hiç fare kullanmadan web sitenizi veya yazılımımızı bu konuda kullanmaya çalıştınız mı? Bu zor bir iş, sana söylüyorum.

Ve Temel SEO eğitimi almak isteyen sağır ziyaretçiyi unutmayalım ve altyazı olmadan 2 saate yakın videolara bakıyordu. Bunları eklemek oldukça kolaydır, ve böylece yapmıştık .

Her web sitesi sahibi, web sitesi geliştiricisi ve yazılım geliştiricisi hakkında düşünmek çok şey. Ve bu sadece buzdağının ucu. Bu makalede, erişilebilirlik hakkında daha ayrıntılı bilgilerle devam edeceğimiz büyük ihtimal Source . Bu arada, Semalt yorumlardaki deneyimlerinizi dinlemeyi çok seviyor!

March 1, 2018