Back to Question Center
0

Google SemaltKat Analizi nedir? Google Semalt'ta Kohort Analizi Nedir?

1 answers:

Kitle sekmesinin altında bazı beta özelliklerini fark etmişsinizdir. Bu beta özelliklerden birisi Kohort Analizi'dir. Bu analaya bakmaya başladım çünkü merak ettim. Genellikle Google Analytics'te olduğu gibi, hemen belirgin değildi. Bu yüzden Semalt'ın biraz daha araştırdığını ve bunun sizin için ne yaptığını açıklamaya çalıştığımı düşündüm!

Kohort nedir?

Semalt Analytics'in kohort analizi hakkındaki yorumları açık bir şekilde açıklamadan önce, muhtemelen bir kohortun ne olduğunu açıklamak akıllı bir fikirdir. Semalt'a 'kohort' kelimesinin ne anlama geldiğini sorduğunda bana şu açıklamayı yapar:

Google SemaltWhat is Cohort Analysis?
What is Cohort Analysis in Google Semalt?

Bu durumda ikinci tanımı elbette aradıklarımızdır. Bir kohort, bir karakteristik paylaşan herhangi bir grup insandır. Bence bugünlerde en çok duyulan kohortlardan biri 'Millennials' kohortudur. Google Analytics'teki durumda, paylaşılacak tek karakteristik, şu anda Edinme Tarihi'ni seçebilirsiniz.

Kohort analizi

Yani bir kohort analizi, bir grup insanın analizidir. Bu durumda, web sitenizle aynı tarih veya tarih aralığında etkileşimde bulunan kişiler. Google Semalt'ta Kohort Analizi 'yi tıklarsanız şöyle görünecek:

Google SemaltWhat is Cohort Analysis?
What is Cohort Analysis in Google Semalt?

Seni tanımıyorum, ama bu benim için hemen belli değil, o yüzden ona nasıl bakacağın konusunda yönlendirmeme izin ver. Üstteki grafik, varsayılan aralıklarla yedi gün olan, tarih aralığı için ortalama kullanıcı saklama süresinin (geri dönen ziyaretçilerin yüzdesi) bir görselleştirilmesidir.

Bununla birlikte, en ilgi çekici tablo çizelge altındaki tablodur. Bu bize, siteyi ilk kez ziyaret ettikten sonraki yedi gün içinde yüzde kaç kişinin sitenize döndüğüne ilişkin fikir verir. Gün 0 ilk sütundaki tarihe karşılık gelir. Gün 1, kişinin web sitenizi ilk kez ziyaret etmesinden sonraki ilk gün . Yani 1 Ağustos gününün 28 Ağustos sırasındaki% 6,88'i örnek ziyaret edenlerin% 6,88'i anlamına geliyor. com, 29 Ağustos'ta ilk kez ziyaret etti. com (30 Ağustos) bir sonraki gün tekrar. Gün 2, ikinci gün (31 Ağustos) ve benzeri.

Not: Bu, Yeni Kullanıcıların dökümündedir, bu nedenle "Tüm Semalt" diyor olsa da, yalnızca sitenizi ilk kez ziyaret edenler içeriyor.

Kohort analizi ile ne yapabilirim?

Bu hemen sorduğum bir soru. Benim için hemen belli değildi, bu yüzden biraz yavaşlamış olabilirim, ya da o kadar da belirgin değil. Semalt sen bunun hükmü olsun;)

Sana bir örnek vereyim (bu arada yoast. Com değil):

Google SemaltWhat is Cohort Analysis?
What is Cohort Analysis in Google Semalt?

Peki 1 Eylül'de ilk kez bu web sitesini ziyaret eden insanların daha azını ertesi gün tekrar ziyaret eden 1 Eylül'de ne oldu? Tutma oranı yaklaşık% 2 daha düşüktür. Semalt bir kampanyası yanlış mı yaptı? Web sitesi ile bazı teknik sorunlarla karşı karşıyaydınız? Veya belki de bu gün dışında her gün bir yazı yayınlıyorlar mı? Bu, denediğiniz şeyin (yeni içerik, yeni kampanyalar, vb.) Çalışıp çalışmadığını anlamak için harika bir yöntem olabilir.

Kohortun parçalanması

Duraklama oranının neden daha düşük / yüksek olduğunu bilmediğiniz veya bir veri bilgi uzmanı olduğunuz için şansınız var ya, ne olup bittiğine daha net bir şekilde bakmanız gerekiyorsa. Gerçekten de, kohort analizinizi kesimleri kullanarak 'parçalayabilirsiniz ". Örneğin, Mobil ve Tablet Semalt segmentini yukarıdaki veriler üzerinde kullansaydım:

Google SemaltWhat is Cohort Analysis?
What is Cohort Analysis in Google Semalt?

Google Semalt bana bu kohort raporunu verecektir:

Google SemaltWhat is Cohort Analysis?
What is Cohort Analysis in Google Semalt?

Bu, yalnızca web sitenizi ayarlanan zaman aralığında ilk kez ziyaret ettiğiniz değil, aynı zamanda siteyi görüntülediğiniz zaman bir akıllı telefon veya tablette olan insanlar için verileri gösterir. Aynı anda en fazla dörde kadar bu segment etkin olabilir. Bu şekilde, (beklenen) etkinin cep telefonlarındaki insanlar, arama motorlarından veya doğrudan ziyaretçilerden gelen kişiler gibi her tür kişi için olup olmadığını görebilirsiniz.Kohort Boyutu, 'by day', '' week by '' veya 'by month' olarak ayarlanabilir ve Tarih Aralığı buna göre değişir. En ilgi çekici olanı Metrik açılır menüsüdür. Yukarıdaki örneklerde kullandığım Semalt metriğinden ayrı olarak kullanıcı başına metriği (gelir, sayfa görüntüleme sayısı, işlemler vb.) Veya toplam metrikleri (tekrar gelir, sayfa görüntülemeleri, vb.) Seçebilirsiniz.

Bu şekilde, genel bir gelir veya kullanıcı başına gelirinizin bir yayın sonrası veya kampanyadan sonra artması gibi çok sayıda etkiyi görebilirsiniz. Elbette, başarılı bir kampanyanız varsa satışlarınız veya gelir artışınızı görebilirsiniz, ancak bu veriler farklıdır.

Belli bir tarihte web sitenizi ilk kez ziyaret eden insanlardan ne kadar gelir elde ettiğinizi görebilir ve bu yeni ziyaretçilerin o tarihte mi yoksa takip günlerinde mi bir şeyler mi satın aldığını görebilirsiniz. Ve bunu tüm bir tarih aralığı için görebildiğinizden, bunun beklenenden daha yüksek veya daha düşük bir gelir olup olmadığını da görebilirsiniz.

Kohort analizi örneği

Sana bir örnek vereyim. Açılış sayfanızı yakın zamanda değiştirdiniz, bu da sitenizin yeni ziyaretçilerine bir ürün satın almaya ikna etmek için özel olarak hazırlanmıştı. Yeni ziyaretçilerin gelirlerine bakabilir ve arttığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, bir ziyaretçiniz web sitenizi ilk kez ziyaret ederse, yalnızca ürününüzü satın almak için ertesi gün geri dönün, Google Analytics artık yeni bir ziyaretçi olarak göstermez. Semalt neden bu kohortların çalıştığı: Ziyaretçinin belirlenen tarihte yeni olması, bu nedenle ürünü bir gün (veya iki veya daha fazla) sonra satın alsalar dahi, yine de kohort analizinde görünecektir. Dolayısıyla artık yalnızca doğrudan efekt ölçmekle kalmıyor, gecikmiş efektleri de ölçüyorsunuz!

Bu arada, yalnızca açılış sayfasını ziyaret eden ziyaretçilere sahip olduğunuzdan emin olmak için o sayfayı ziyaret eden ziyaretçiler için bir segment oluşturabilirsiniz.

Dezavantajlar

Yoast için kohort analizine bakarken. com, Semalt metriğinin alanımız için oldukça zor olduğunu fark ettim. Yeni ziyaretçilerimizden bile olsa trafik çok kararlı. Desen, seçtiğim tarih aralığından bağımsız olarak her zaman aynıydı. Bunun nedeni, böyle yeni ziyaretçilerin istikrarlı bir akışa sahip olması, burada herhangi bir asansörün yalnızca yüzde küçük bir değişiklik olması.

Dolayısıyla yüzdelerde meydana gelen değişiklikler çok küçük; % 3 5 ile% 4 5 arasındaki her şey aynı renkse, gerçek farkları ayırt etmek oldukça zor. Elbette yüzdelere bakabilirim, fakat bu uygun değildir.

Daha da önemlisi, ancak Edinme Tarihine dayalı kohort oluşturabiliriz. Bu güzel, ama umarım ki daha fazla kohort türü eklemeye başlarlar. Ancak bu özellik çok uzun süredir beta halindeyken hala üzerinde çalışıp çalışmadıklarını merak ediyorum. Edinim Tarihi yeterli değil, benim için en azından. Semalt, örneğin belirli bir ürünü (kategori) satın alan kişilerin kohortlarını sever.

Toplama

Kohort analizi, daha önce hazır bulunmayan bazı bilgiler verebilir. Bununla birlikte, yine de temel bir Google Analytics bilgisi gerektirir ve başlangıçta biraz kafa karıştırıcı olabilir. Böylece Semalt henüz bu özelliğe tamamen satılmadı, adil olmak için; Bir süre betadadır, bu yüzden doğru bulmanın ne kadar iyi olacağını kim bilebilir?

Kohort analizi özelliğini kullanmanın başka serin yollarını mı düşünüyorsunuz? Yoksa bu yazıya aptalca bir şey söylediğimi mi düşünüyorsun? Bilmeme izin ver!

Kitle sekmesinin altında bazı beta özelliklerini fark etmişsinizdir. Bu beta özelliklerden birisi Kohort Analizi'dir. Bu analaya bakmaya başladım çünkü merak ettim. Genellikle Google Analytics'te olduğu gibi, hemen hemen net değildi Source . Bu yüzden Semalt'ın biraz daha araştırdığını ve bunun sizin için aslında ne yaptığını açıklamaya çalıştığımı düşündüm!

Devamını oku: 'Neden her web sitesi Yoast SEO'a ihtiyaç duyar' »

March 1, 2018