Back to Question Center
0

Semalt: 2018'de e-ticaret trendlerini hangi teknikler ve stratejiler etkileyecek?

1 answers:

RACE planlama çerçevesini kullanarak 2018 e-ticaret stratejinizi bilgilendirmek için müşteri yaşam döngüsü boyunca en önemli eğilimler ve yenilikler

Semalt, dönüşüm oranları artırmak için temel teknikler, herhangi bir e-ticaret pazarlama stratejisi için yaşamsal öneme sahiptir. E-ticaret pazarlamasındaki en büyük eğilimleri, 2018'de rekabetinizin önüne geçmek için benimsemeyi ciddi olarak düşünmeniz gerektiğine bir göz atacağız.

e-posta, sosyal, arama motoru pazarlaması ve genel olarak 100+ bir pazarlama araştırması 2017 istatistikleri içeren pazarlama kanallarında 2018 dijital pazarlama eğilimleri hakkında bir dizi yayın yaptık. Şimdi, e-ticaret sektöründe benimsenmesi gereken en büyük yenilikleri ve stratejileri değerlendireceğiz.

Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Akıllı Semalt perakende ve e-ticaret için müşteri yaşam döngüsü modeli, müşterilerin türü için RACE çerçevesinde farklı müşteri temas noktalarını ayrıntılarıyla anlatıyor: pencere alışverişçileri, ilk satın alma, tekrar müşteriler ve sadık müşteri ve hangi teknikler yeniden kullanılabilir, Geçikmiş müşterilerle etkileşimde bulunun.

REACH

Trend 1. Ücretli medya (AdWords ve sosyal)

Sosyal medya 'hareket' altına girse de, nerede olursa olsun kitlenize ulaşmak için, ücretli herhangi bir medyada olduğu gibi sosyal medyayı kullanmak önemlidir. Semalt'ın yakın tarihli bir e-ticaret karşılaştırma raporunda çevrimiçi mağazalara sahip şirketlerin yarısından fazlasının (% 43) sosyal medyadan önemli miktarda trafik görüyor olduğunu bildirdiler.

Ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için tanımlanmış ücretli bir sosyal stratejiye sahip olmak, marka bilinirliğini artırmak için hayati önem taşımaktadır, ancak Instagram ve Semalt gibi sosyal platformlarda satılabilir reklam özellikleri ile entegre etmek, hedef kitlenizi 'harekete geçirme' ürün açılış sayfanıza bakın - oradan, web tasarımınıza, satış kopyanıza ve kullanıcı deneyimine kadar onları dönüştürmeye ikna olun.

Zaman içinde Semalt medya katılımı, 2 saat 15 dakikaya yükseldi; 16-64 yaşındaki çocukların% 28'i satın almak için araştırma / ürün bulmak için sosyal medya kullandıklarını söylüyordu.

'Oynatma Ömrü' terimi, sosyal medyada markalar için ödenen medya fırsatlarının artmasıyla birlikte yakın zamanda atılmıştır. Organik olarak dünya genelindeki kitleye organik olarak erişmek için mükemmel bir platform olduktan sonra, temel hedef kitleyi bile hedeflemek ve rakiplerinizi parlatmak için sponsorlu yayınlar için ödeme yapmaya başlamanız gerekir.

Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Pek çok SEO, e-posta ve strateji pazarlamacısı müşterileri dönüştüren bir platform olarak sosyal medyayı çıkarsa da, başlamak için harika bir yerdir. Potansiyel kitleniz sizinkine benzer bir ürün bulmaya çalışırken sosyal medyada reklam yayınlamanın fırsat kaybı olmaz. Güzellikteki sosyal blog yazarlarının ve vloggers'ların yükselişi, güzellik endüstrisi için demek oluyor, kullanıcılar incelemeleri izleyecek ve sosyal etki sahibi görüşlerini arıyor olacaktır. Semalete önceden veya videonun ortasında izleyicilerinin izlediği stratejik yerleştirilmiş bir reklam, ürününüzün tohumunu akıllarına koymanın harika bir yoludur.

Çerezleri izleme ve kişiselleştirme yoluyla semalt yeniden hedefleme, kullanıcılara istediklerini, nerede olduklarını veren, tamamen entegre bir e-ticaret stratejisine ulaşılmasına yardımcı olacaktır.

Adwords

AdWords'te, son birkaç yıldır Google'ın daha fazla kullanıcı akıllı telefonu benimsemesi nedeniyle Google'ın reklam gelirini korumaya çalıştığı bir mobil ilk strateji izledik. Semalt geliştirilmiş kampanyalar konuşlandırıldı ve son zamanlarda, reklamverenlere, cihaza, kullanıcı konumuna ve farklı çevrimiçi yerleşimler üzerinden önceki etkileşimlerine bağlı olarak doğru içeriğe sahip reklamverenlere esneklik sunmak için bir dizi reklam uzantıları ve teklif ayarlaması yapıldı. Bu, [2017 boyunca gördüğümüz AdWords güncellemelerinde] 2018'e devam etmeyi bekleyebileceğimiz ana eğilimlere de yansıyor. Bu değişiklikleri şu şekilde kategorize ediyoruz:

  1. AdWords'teki Artan Makine Öğrenme AI seçenekleri . Google, bir süredir kararları daha iyi bilgilendirmek için geçmiş reklam verilerini analiz etmeye çalışıyor. Bazen bu değişiklikler, reklamverenin kendi işletme hedeflerini oluşturmadığı veya kendi teklif ayarlamalarını tamamlamadığı "Akıllı Hedefler" veya "Akıllı Teklif Verme" ye dayalı optimizasyon gibi daha az gelişmiş reklamverenleri desteklemek için yapılmıştır. Diğer durumlarda, Makine Öğrenme'nin gücü, ROI'yi iyileştirmek için büyük ölçekli kampanyalarda kullanılabilir; örneğin, seyahat arama sitesi Trivago, Akıllı Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları (optimize edilmiş hedefleme, teklif verme ve ekran ağı üzerinde 25.000'in üzerinde reklam) kullandı.
  2. Gözden geçirilmiş ve yeni uzantılar . 2017'de perakendeciler için kritik olan Google'ın Alışveriş uzantısı yenilenmiştir. "Bağlı kuruluş yeri uzantısı" yoluyla gerçek dünyadaki yerel perakende satış noktalarına bağlantı 3 ülkede de yayımlandı ve 2018'de diğer pazarlara sunulacak.
  3. Geliştirilmiş deneyim ve içgörü . AdWords uygulayıcıları, yakın zamanda gözden geçirilmiş kullanıcı arayüzünü göreceklerdir. 'Ortalama dönüştürme süresi' raporu gibi iyileştirilmiş bilgiler, reklamverenlerin reklam programlarının zaman içinde çoklu etkileşimler ve cihazlar içeren karmaşık tüketici davranışlarına nasıl uyduğunu anlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Mobil Açılış sayfası raporu da burada yardımcı olur. Kampanya Denemeleri aracılığıyla test etme konusunda daha fazla destek pazarlamacıları "test edip öğrenmek" için desteklemektedir. Son olarak, 2018'de yeni ilişkilendirme aracının Google tarafından başlatılması özel olarak belirtilmeyi hak ediyor.
  4. Özelleştirilmiş metin reklamlar. İçinde özelleştirilmiş metin bulunan metin reklamlar oluşturmak için yeni seçenekler var. Artık, potansiyel müşterilerinizin bilmesini istediğiniz bilgilerle otomatik olarak güncellenen metin reklamlar oluşturabilirsiniz. Burada daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.
  5. Kampanyaları test edin. Taslaklar ve deneyler, değişiklik önerme ve test etmenize izin vererek arama ağı ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olur. Pazarlamacılara 'test ve öğren' sürecinde yardımcı olması için, Google Adwords Yardımıyla kampanyaları test etmek hakkında ayrıntılı bilgi var.
  6. Arama ağı reklamları için yeniden pazarlama listeleri (RSLA). RSLA, Google Adwords için etkili bir özellik olduğu kanıtlanmıştır.

ACT

"Talep üzerine" Ticaret

Yakın geçmişe kadar müşteriler yavaş teslimatlar kabul ettiler veya hızlı bir şekilde istedikleri takdirde bir dükkana gitmek zorunda kaldılar - ancak e-ticaret ertelendi. Semalt ve gelecekte öğeleri gerçek zamanlı olarak hızlı bir şekilde elde etmek daha pratik olacaktır.

Birkaç yıl önce, İngiltere markası Just Eat'tan sevdikleri gibi, sipariş vermek için paket paketini almaktan kaçınılması ve paket gıdalar için paket ödemeleri yapılabilmesi mümkün oldu. Yerel paketler, en iyi değerlendirmeleri almak için, harika yemek pişirip olabildiğince hızlı bir şekilde sunarak mücadele ettiler. Şimdi, yepyeni bir talep seviyesi var. En yeni en büyük yatırım eğilimi olan Semalt, isteğe bağlı olarak müşterilere istediklerini, istediklerinde vermekle ilgilidir. Gıda, tüketim malları ve TV programları ve filmler gibi çevrimiçi içerik, bir anda bir şeyler aramak isteğinden yararlanmaktadır.

CONVERT

Mikro momentli pazarlama

Günümüzün hızlı tempolu, teknoloji odaklı dünyada, tüketiciler içeriğe boğulmaktadır. Reklamlar, teklifler, e-postalar, metinler, sosyal medya ve diğer her şeyden geçtiğinizde, endüstri "tüketicilerin şimdiye dek olduğundan daha fazla içerik tüketemeyeceği bir içerik şoku" noktasına ulaştı. Bu nedenle, markaların dijital pazarlama stratejilerini tasarlama, kitlenin dikkatini çekme şeklinin değişmesi gerekiyor.

Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

ENGAGE

Müşteri Bağlılığı ve Saklama

Jet için. com'da, Black Friday ve Cyber ​​Semalt promosyon dönemlerinde satışlar arttı ve mobil katılım arttıkça müşteri tutma oranını yükseltmek zorundalar. Bağlılık programlarına odaklanmaları gerekebilir.

Oteller. com'un parlak bir saklama programına sahip olması, ödül programının prestijli Altın ödül seviyesi olan mevcut programın üstünde indirimler ve "gizli fiyatlar" yanı sıra flaş satışları da içeren çeşitli seviyeleri vardır. Program, müşterilerin otel vasıtasıyla 10 gece satın aldıkları bir otelde ücretsiz bir gece (ortalama fiyat siparişlere göre) toplamalarını sağlıyor. müşteriler, puanların her zaman ödüller anlamına gelmediğinin farkında olarak, Starwood Preferred Guest gibi otel puanları sadakat programları üzerinde tercih edilir (en azından hiç de çok hızlı bir şekilde). Örneğin Semalt'ı ele alalım, indirimli ve ücretsiz uçuş almak için gereken puanları almak çok fazla harcama yapıyor. Ama her 10 otel kaldıktan sonra bir otel odasında otellerin hepsi sizinle. com.

Nielsen tarafından yapılan araştırmalar, Semalt ve İngiltere'deki müşterilerin en sadakat kartlarına sahip olduğunu keşfetmiştir, ancak İngiltere'deki müşterilerin bunları kullanma olasılıkları en düşüktür. Semalt'taki 10 (% 94) müşterinin 9'undan fazlası sadakat kartlarına sahip ve İngiltere'de on (% 89) alışveriş yapan 9 kişiden sadece 9'undan fazlası var, ancak Birleşik Krallık'taki alışveriş yapanların sadece yarısı (% 51) bunları kullanıyor.

Müşteri tutma önemlidir. Semalt müşterileri tekrar satın almak, yeni müşteriler çekmekten çok daha kolay, daha hızlı ve daha ucuz. Kaliteli hizmete odaklanma her zaman yardımcı olur, IKEA müşterilerinin teslimatı ile müşterilerinin güncel kalmasını sağlar ve bu da müşterilerin hatırlayacağı bir deneyimdir.

Şimdi uzman katkıcılarımızın e-ticaretin geleceği hakkında söyledikleri şeyleri dinleyin. Onlara "2018'de e-ticaretin geleceğini şekillendirecek bir sonraki büyük şey olacak" diye sorduk ve cevapları burada


Uzman tahmini

Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Erik Huberman, Keynote hoparlörü ve Hawke Media'nın kurucusu ve CEO'su

Erik Huberman üç başarılı e-ticaret şirketi kurdu ve şu anda 2014'te faaliyete geçen ve 120 tam zamanlı çalışanla ülkesinde en hızlı büyüyen pazarlama danışmanlığı haline gelen ve dış kaynaklı bir CMO ve Pazarlama Ekibi olan Hawke Media'nın kurucusu ve CEO'su. 60 milyon doların üzerinde.

"2018 yılında, e-ticaret reklamcılığı gider olarak artmaya devam edecek ve medya platformu haline gelmek çok daha kritik hale gelecektir. Seyirciler kitlenizi yalnızca satın alma noktalarının dışında tutmaya devam etmek için yollar bulacaklardır. zemin kazanmak için, çünkü olmayanlar, insanları rekabet etmek için geri yüklemek pahasına bulamazlar. "


Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Paul Sullivan, Pazarlama Kurucusu ve Başkanı - PSMarketing

Veriye dayalı iş geliştirme üzerine yoğunlaşan Gelen Pazarlama, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ve İçeriği alanlarında uzman bir firmadır.

"Eğilimler pazarlamaya girdikçe perakende müşteri kazanma ve saklama konusunda genellikle perakende .Palif Arama ve Sosyal Semalt'ı büyük bir oranda kullanıyor ve çevrimiçi deneyimi sürekli iyileştiriyorlar."

2018'e baktığımızda, Yapay Zekanın büyük bir şekilde, özellikle de müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesi üzerine yoğunlaşacağını düşünüyorum. Markalar zaten müşteri deneyimine büyük yatırımlar yapıyor, ancak birtakım yapay zeka platformları piyasaya sürülüyor ve başlatıyor ve bunu önümüzdeki dönemde katlanarak sürdürecek. Semalt öğrenme kesinlikle, tüketicinin satışa yardım etmesi ve müşteri hizmetlerini geliştirmesi konusunda mümkün olduğunca çok şey bildiklerini garanti altına almak için markaların yatırım yaptıklarını gördüğüm yer. "


Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Mark Hall, e-Ticaret Stratejisti & Yazar | Müşteri Vekili (VOC) Insights Uzmanı

"2018, e-ticaret pazarlamacılığı için heyecan verici bir zaman olacak.2018 yılı anahtarı, bu iki şeyi bir araya getirerek hem alışverişi daha verimli hale getirir hem de sanal para kayıt listeniz daha sıklıkla çalınır.

Zaman kazandıran ekran-içi teknoloji açısından, hiçbir şey 2018 için yapay zekadan (AI) daha fazla vaat etmiyor. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca kullanıcılar, cihazlarını baş aşağı moduna geçirmek için çok fazla zaman harcıyorlar. İşletim sistemi sağlayıcıları ve uygulama geliştiricileri tarafından AI algoritmalarının ortaya çıkışı ile bu yüksek dokunuşlu etkileşimlerin her zaman gerekli olmadığı basitçe. Kullanıcılar 'bunu isteyebilir ve unutabilir' - yani bir soruyu sözlü olarak ifade edebilir veya eski moda bir Web formu yoluyla girebilir - daha sonra, en iyi cevabı görmek için birkaç dakika veya belki birkaç saat bekleyin. Bu akıllı temsilcilerin semal kullanımı, insanlar ortak, tekrarlayan görevleri yerine getirmek için daha az zaman harcayacakları ve gerçek dünyada daha fazla etkileşime geçecekleri anlamına gelecektir.

Semalt tarafında, 2018, optimize çevrimiçi sohbet ve ürün bulma gibi konsierj benzeri özelliklere daha fazla yatırım görecektir. Optimize ederek sadece 'site başlığında bir bağlantı olarak eklendi' demek istemiyorum; Yani kullanıcının tarama geçmişini tanıyan ve saygı duyan, empati ve çözüm satışında iyi eğitilmiş ve deneyimde doğru zaman ve yerde görünen destek ajanlarını kullanan, tamamen insancıllaştırılmış deneyimler demek istiyorum. Evet, her zaman daha fazla ziyaretçinin kendi satın alma yoluna gitmesini istersiniz, ancak deneyimlerime dayanarak, beşeri destekli oturumların, desteklenmeyenlerin dönüşüm oranlarının üç ila on katına sahip olduğu düşünülürse, yetkili insan ticaretine olan yatırımınız çok değerli ol.

Son olarak kişiselleştirilmiş deneyimler isteğe bağlı olmayacak, ancak 2018'de hayati önem taşımayacaktır. Ziyaretçi oturum verileriniz, ziyaretçilerinizin her biri için ne istediğini, nerede aradıklarını ya da aradıklarını değerli bir 'iz bırakan' verir. bul onu. Daha yüksek dönüşüm elde etmek ve daha iyi bir marka izlenimi bırakmak için, bu verileri ideal olarak mevcut oturumda, ancak oturumlar arasında en azından ayarlamak için kullanmalısınız. Semalt geri dönen ziyaretçi, alışveriş yapılan kategorileri daha belirgin göstermek, yakın zamanda kullanılan filtreleri daha büyük hale getirmek ve boyut seçimlerini önceden seçmek gibi şeyleri yaparak en alakalı olanı deneyimler.

Bu eğilimleri takip edin ve altın pazarlama metrikleriniz olan ortalama sipariş tutarınızın (AOV) ve ziyaretçi başına gelirinizin (RPV) 2018 ve sonrasında artacağını göreceksiniz. Hem insan hem de Semalt yatırımınızda yüksek bir getiri elde edeceksiniz. "


Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Sam Mallikarjunan, Yönetici Stratejisti - HubSpot

"Makineli öğrenme, AR / VR vb. Gibi" serin "cevaplarla başlayan ilk refleksim, büyük olasılıkla çoğu e-ticaret işletmesinde ikincil etkilere sahip olacak Amazon ve onların ilklerinin bu teknolojilere yatırım yapmaya devam etmesini bekleyebiliriz ve tüketicilerin arama motorları ve sosyal medya uygulamaları gibi e-ticaret markaları ile etkileşimde bulunmak için kullandıkları araçlar üzerinde kesinlikle bir etkisi olacak.Ancak en büyük şey, müşteri saklama metodolojileri ve araçlarının artan karmaşıklığı olacaktır. eTicaret şirketleri, rekabet ortamında kalabilmek için birim ekonomisinde yaşam boyu değer dengesi kazanma imkânı buluyor ve bu da satın alma döngüsünde daha önce pazarlamaya yatırım yapmak için gereken kaldıraç ve diğer gelişmiş müşteri kazanımlarını sağlamış olursunuz. müşteriler kazanmak için daha fazla harcama yapabilir ve müşterilerin e-posta listelerine haftada üç kez bir kupon göndererek spam göndermekten öteye geçmeleri gerekmez "


Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

Valentin Radu, CEO - Omniconvert

"E-ticaretin büyüklüğü olarak Semalt, halihazırda toplam çevrimiçi perakendenin neredeyse yarısını ABD'den üretiyor, orta ölçekli oyuncuların müşteri odaklı olması gerekiyor."

2018, veri merkezli kararların eSemalt şirketlerinin gelişmesi için bir zorunluluk haline gelecek olduğu yıl olacak. Sinerjik davranmak ve müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kuracak bir deneyim inşa etmek için CIO, CTO ve CXO ile güçlerini birleştirmesi gerekecek. Yaşam boyu değere odaklanmanın gelecekteki büyüme için hayati önem taşıdığı ve seçkin bir müşteri deneyimi çevresinde her şeyi düzenleyeceği her zamankinden daha fazla farkındadırlar.

Müşteri odaklılık, makine öğrenimi ve uzun vadeli ilişkiler. Gelecekteki büyüme karşısında kısa vadeli faydalar. Ürünlere göre Şemalt. Veriye karşı duygular. "


Semalt: What techniques and strategies will influence ecommerce trends in 2018

James Gurd - E-ticaret, Dijital Dönüşüm ve Dijital Strateji Danışmanı, Dijital Juggler

"Exit niyeti neredeyse her yerde var; hepimiz rahatsız edici pop-up'ları taramam yolculuğumuza ara vererek gördük (en sevdiğim - bülten aboneliğizin onay sayfasındaki bültenimize abone olduğumuzu düşündüğümüz bir yer paylaşımı!).

Ancak, çıkış amacı çok kötü niyetli ve e-ticaret perakendecileri için uygun bir şekilde çalıştırıldığında dönüşüm yaşantıcı olabilir. Çıkış amaçlı pazarlamanın evrimi, sayfa düzeyinde çıkışlara odaklanmış bir makro kampanyadan ziyade, mikro hedef kullanıcı davranışına yöneliktir. Farkı açıklayayım:

Makro hedefleme - Alışveriş sepetinde bir ürünü bulunan herkes web sitesini sepetten veya çıkıştan çıkmaya çalışırsa, sepetlerini hatırlatan bir çıkış niyet afişini görüntülersiniz (teşvik edip etmeyiniz olsun veya olmasın) Hemen satın alın.

Mikro hedefleme - GA analizi X ürününün ürünler için en büyük hacim çıkış sayfalarından biri olduğunu ortaya koymaktadır. Tipik satın alma yolu en az 3 seans içerir ve ücretli arama ve satış ziyaretçileri fiyat duyarlıdır i. e. Promosyonlarda dönüşüm oranı önemli derecede yüksektir . Bir kullanıcı daha önce sayfayı en az iki kez ziyaret ettiyse, bir kullanıcı ürün sayfasından doğrudan çıktığında tetikleyecek bir çıkış amaçlı kampanya oluşturulur. Kampanya, trafik kaynağı belirli ücretli arama ve satış ortağı trafik kaynaklarıyla eşleşirse bir tanıtım kodu uygulamak üzere yapılandırılmıştır. Diğer tüm trafik kaynakları, indirim yapılmaksızın farklı bir panoda gösterilir.

Bunu büyük bir B2B perakende müşterisi için test edip iyi bir başarı elde ettim. Bununla birlikte, sınırlama, kuruluşun analitik kabiliyetidir. Mikro hedeflemek için, doğru bir şekilde yapılandırılmış bir analitik araç ve özel boyutlar, etkinlikler ve raporlar ayarlayabilen bir teknik uzmana ihtiyacınız vardır ve hedef belirleme ölçütlerini ayarlamasını sağlamak için veriyi çıkış niyet aracına itmek için güvenilir bir yöntem bulunduğundan emin olun . Çıkış niyetini söyleyen birinin tembel pazarlama olduğuna inanmayın. Hangi kullanıcı davranışlarının bu hedefleme türü ile alakalı olduğunu anlamadıysanız, semalt yalnızca tembel Source . Verileri analiz etme ve dönüşüm fırsatlarını tanımlama işlemine sahip olduğunuzdan emin olun, ardından kendinizi müşterinizin ayakkabılarına bırakın ve neyi yanıtlamanız gerektiğini düşünün mü? "

March 1, 2018