Back to Question Center
0

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Sırrı            Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Sırrı İlgili Konular: Teknik SEOEmail MarketingOff Sayfa SEOInternational SEOSocial Semalt ...

1 answers:
Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Sırrı

The Secret to Conversion Rate OptimizationThe Secret to Conversion Rate OptimizationRelated Topics:
Technical SEOEmail MarketingOff Page SEOInternational SEOSocial Semalt.

Bu yazı WooRank'tan bir SEO serisinin bir parçası. SitePoint'i mümkün kılan ortakları desteklediğiniz için teşekkür ederiz.

Dijital pazarlamada optimizasyon hakkında çok şey konuşuruz. Arama motorlarına, sosyal medya trafiğine, PPC kanallarına, içerik pazarlamasına ve daha fazlasına hitap etmek için web sitenizi ve sayfalarınızı optimize etmek için semafet farklı yollar. Bu optimizasyonların her biri genellikle, dönüşüm süreci başlatmak için daha fazla insanın huninin üst kısmını doldurmasını sağlamak için sitenizi optimize etme şeklinize odaklanır.

Fakat neredeyse hiç kimse huninin sonuna gelmediğinde ne yaparsınız?

Burada ihtiyacınız olan şey dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO).

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüştürme hunilerinizi optimize etmenin ardındaki sihirli duruma geçtik, önce dönüşüm oranı optimizasyonunun ne olduğu ve onun arkasındaki anahtar terimler ve fikirler üzerinde duralım.

Dönüşüm oranını en iyi duruma getirme, web sitenizin performansını artırmak için yapılandırılmış ve sistematik olarak analitik ve kullanıcı geri bildirimlerini kullanmaktır. Temel olarak, ve neden kullanıcıların dönüştürmediği ve onu sabitlediği buluyor.

CRO'nun önemli bir kısmı mevcut trafiğinizin değerini maksimum düzeye çıkarmak, web sitenize gelen trafiği artırmak değil. Bu önemli. Sızdıran boru hattınız varsa, hacmi arttırmadan önce sızıntıları düzeltmeniz gerekir.

Şimdi, hızlı bir pazarlama kelime dersi. Semalt, bu terimlerin bazılarını veya çoğunu bildiğiniz için iyi bir şans ancak herkesin hepsini bilmek önemlidir.

 • Dönüşüm: Web sitenizde almak istediğiniz eylem. Bu genelde bir sipariş anlamına gelir, ancak e-postayla kaydolma, hesap kaydı, e-kitap indirmesi veya bir web tarayıcısını bir müşteriye veya sıcak kurşunya dönüştüren başka herhangi bir işlem anlamına da gelebilir.
 • Dönüşüm oranı: Oldukça basit bir fikir, web sitenizde veya 100 ziyaretçide dönüşüm sürecini tamamlayan kullanıcı sayısını dönüştüren web sitesi ziyaretçileri yüzdesidir. (Dönüşüm sayısı / Web sitesi ziyaretçileri toplam sayısı) * 100 olarak hesaplanmıştır.
 • Eylem Çağrısı (BTA): Hedef kitlenin derhal harekete geçmesi talimatı. Bunlar genellikle "satın alma", "kaydolma", "sipariş" veya web sitenizin dönüşümü ne olursa olsun düğmeler veya bağlantılardır. Aynı zamanda, acil bir aciliyet duygusu yaratmak için genellikle "şimdi" kelimesini kullanıyorlar.
 • Dönüşüm / Satış Dönüşüm Hunisi: Ziyaretçilerin bir dönüşümü tamamlamak için kullandığı birincil yol. Örneğin bir e-ticaret sitesi, ana sayfa, kategori sayfası, ürün sayfası, ödeme bölümlerinden oluşan bir dönüşüm hunisine sahip olabilir. Bu dönüşüm hunisi, web siteleri ve pazar segmentleri arasında büyük farklılıklar gösterecektir.
 • Çıkış oranı: Bir sayfayı gördükten sonra sitenizden ayrılanların yüzdesi. Bunun, hemen sitenizdeki başka bir yerden gelen kullanıcıları içerdiği için hemen çıkma oranıyla aynı şey olmadığını unutmayın.
 • Terk oranı: Dönüşüm hunisine giren, ancak işlemi tamamlamadan önce ayrılanların yüzdesi. E-ticaret siteleri için bu da "alışveriş sepeti terk etme oranı" olarak bilinir. "

Bir Dönüşüm Oranı Tabanını Ayarlayın

CRO, nereye gitmek istediğinizi, dönüşüm oranı açısından nasıl bulacağınızı öğrenmek üzeredir. Dolayısıyla, ilk adımı şimdi nerede olduğunuzu ölçmek mantıklı geliyor. Semalt, ilerlemeyi nasıl ölçüyorsun? Analizde zaten hedefler ve dönüşüm hunileri oluşturduysanız, bir sonraki bölüme atlayabilirsiniz.

Şemal, mevcut performansınızı belirlemek ve optimize etmeye başladığınızda performans ölçmek için atmanız gereken bazı temel adımlardır.Henüz yapmadıysanız, Google Analytics'i açın; hesabınızı, mülkünüzü ve görünümünüzü seçin (birden fazla hesabınız varsa); ve sol alt köşedeki Yönetici'yi tıklayın. Yeni bir tane oluşturmak için Hedefler'i ve ardından "+ Hedef" e tıklayın. İzleyeceğiniz hedef türünü "bir hedef türü" seçin (daha sonra buna bir dakika içinde daha fazla bilgi verin). Hedefinize isim verirken açıklayıcı olun. Altı ayın altındaki "Hedef 1" ve "Hedef 2" arasındaki farkı hatırlamak için kendinize güvenmeyin.

 • Huni: Bir hesap oluşturma veya bir ödeme işlemi tamamlama gibi çok adımlı bir dönüşüm işleminiz varsa "Dönüşümü kullan" kutusunu işaretleyin. "Hedef URL'niz için belirlediğiniz kurallarla eşleşen hedef huninizin URL'lerini girin (hedef URL'niz tam eşleme veya RegEx ise, dönüşüm hunisi URL'leriniz de aynıdır). Dönüşüm hunisinin birinci adımında başlayan kullanıcıları izlemek istiyorsanız "Gerekli Adımlar" kutusunu işaretleyin. Aksi takdirde, Analytics, dönüşüm hunisine giren kişilerin ortasında veya sonunda sayılacaktır. Dönüşüm hunisinin ayarlanması, huni görselleştirme raporunun çalışma şeklini etkiler ancak hedef URL'de başka yollardan inen kişiler dönüşüm raporunda sayılır.
 • Değer: Dönüşümleri nasıl ölçüyorsun, buraya yerleştirdiklerinizi etkiler (isteğe bağlıdır, ancak burada bir değer kullanmak optimizasyonların daha da kolaylaşmasına neden olacaktır). Kesin bir miktarı biliyorsanız deneme kaydı size değer. Aksi halde, yaklaşık veya ortalama tutarı buraya koyun. Bu, CRO çalışmalarınızın gelir akışınızı ne kadar etkilediğini izlemenize izin verir.
 • The Secret to Conversion Rate OptimizationThe Secret to Conversion Rate OptimizationRelated Topics:
Technical SEOEmail MarketingOff Page SEOInternational SEOSocial Semalt.

  Semalt, burada hızlı bir şekilde gol çeşitleri üzerinde gidin. Bu önemli bir adımdır, çünkü sitenizdeki çeşitli dönüşümleri izlemenize izin veren bölümdür.

  • URL Hedef: Bu hedef türü, kullanıcıların belirtilen sayfayı ziyaret sayısını ölçer. Bu hedefler, doğrulama sayfalarını, teşekkür sayfaları ve sitenizde depolanan PDF'leri izlemek için iyi bir yöntemdir.
  • Ziyaret Süresi: Bu hedef, insanların sitenize ne kadar zaman harcadıklarını ölçer ve süre hedefine uygun herhangi bir süre için bir hedef kaydeder. Bu tür hedef, kullanıcıların sorularını mümkün olan en kısa sürede yanıtlamak (yani bir ziyaretin belirli bir süreden daha kısa sürede gerçekleşmesi için yapılan bir hedef) yanıt vermek isteyen SSS türü siteler için ve katılımı ölçerken (elde edilen bir hedef belirlemek için) iyi bir sonuçtur belirli bir süreyi aşan bir ziyaret için). Ancak, bu hedefler, sayfa görüntüleme zaman damgalarını karşılaştırarak çalıştıkları için zor olabilir. Birisi başka bir sayfayı tıklamazsa, süre ölçmenin bir yolu yoktur. Bu hedef, zaman içindeki değişimi karşılaştırırken yine de yararlı olabilir.
  • Sayfa / Ziyaret: Bu hedef türü, ziyaret sırasında görüntülenen sayfa sayısını ölçer. Süre gibi, müşteri destek siteleri (daha az sayıda sayfa daha iyi ziyaret edildi) ve etkileşim (daha fazla, daha meraklısı) için de iyi.
  • Etkinlik: Etkinlik hedefleri, diğer üç web sitesine kod eklemeyi gerektirdiği için diğer üçünden biraz daha karmaşıktır. Bu hedef türü, harici bağlantılar (bağlı bağlantılar gibi), indirme düğmeleri, video görüntüleme, sosyal paylaşım düğmeleri ve widget kullanımı üzerindeki tıklamaları ölçmek için idealdir. Etkinlik izleme ile ilgili tek sorun, etrafında bir dönüşüm hunisi oluşturamadığınızdır. Dönüşüm Hunileri, her adımın eşsiz bir URL'ye sahip olmasını gerektirir; bu olayların hiçbirinde bulunmaz.

  Tamam, bu nedenle hangi dönüşümleri ölçmek istediğinize karar verdiniz, bunları nasıl ölçeceğinizi ve dönüşüm hunilerinizi kuracağınızı belirttiniz. Şimdi bazı CRO büyü çalışmanın zamanı geldi.

  Dönüşüm Oranı Optimizasyon Sihirbazı

  Web sitenizin dönüşüm oranını optimize ederken, iki yaklaşım vardır: açılış sayfası ve dönüşüm hunisi. Semalt, bu iki parçayı birbirinden ayırmak için önemlidir, çünkü her biri için amaçlar ve acı noktaları farklı olacaktır.Sitenizin açılış sayfalarının işi, kullanıcıları dönüşüm hunisine sokmaktır. Bu nedenle bu, optimizasyonlar ile başlamak için doğal bir yerdir.

  Açılış sayfaları oluştururken onları test edilebilir hale getirin. Neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını test etmek için farklı unsurları kolayca takas edebilmelisiniz (veya tamamen sildirebilirsiniz). Her açılış sayfasında, optimize edebileceğiniz şu parçalara sahip olmalısınız:

  • Başlık - Başlıkın hedefi

   etiketi, ziyaretçinin sayfa içeriğini tüketerek konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istemektir. Öldüğü ağaç adaşı gibi, başlık okuru içeri sokan kanca.

  • Hero image - Sayfanın ana görsel öğesi. Aslında bu, açılış sayfasının kritik öneme sahip bir parçasıdır. Kahraman imajınız, teklifle alakalı olmalı, ancak ürünle ilişkili izleyicilerde de olumlu bir duygusal tepki uyandırmalıdır. Ürününüzü kullanan kişileri gösterin veya hizmetten edinecekleri parayı gösterin. Bununla biraz soyutlamak zorunda kalsanız dahi, insanların dönüştürmeyi bırakacakları değeri arttırın.
  • Makale kopyası - Teklifinizi, ürününüzü veya hizmetinizi açıkladığınız yer burasıdır. Esasen, değer teklifiniz. Vatandaşlık belgesini, insanlara neyi teklif ettiğinizi ve yaptıklarınızın hayatlarına (mesleğinize bağlı olarak mesleki veya kişisel) değer katacağını açıklamak için kullanın. Kitlenize ürününüzün yedeklendiğini vaat ettiğiniz yer burasıdır.
  • Harekete geçme çağrısı - Ziyaretçinin sitenize almasını istediğiniz eylem budur. Bunun ne biçim alacağı dönüşüm hedefinize bağlı olacaktır. Bir form gönderimi, indirme düğmesi, alışveriş sepetine ekleme düğmesi veya başka bir şey olabilir. Kilit, bu eylemi neyin yapacağını belirginleştirmek ve açık yapmaktır.
  • Sosyal kanıt - Hedef kitlenizden müşteri yorumları ve referansları ekleyin. Temel psikoloji, bizimkine benzer kararlar alacağımızı söylüyor. Artı, çevrimiçi incelemeler bugünlerde çoğu insan tarafından güveniliyor. Buraya da atılmaktan çekinmeyin. Müşteriler veya satıcılar olsun, birlikte çalıştığınız tanınmış ortakların adlarını kullanın.

  Geçerli açılış sayfalarınıza göz atın. En iyi dönüştüren sayfalarınız neler yapıyor ve en kötüsü ne yapıyor? A / B testi ile test edilecek bazı hipotezler oluşturun. Başlamak için iyi yerler şunlardır:

  • Kısa ve uzun formlu kopya . Metin konusunda mümkün olduğunca az olduğunu düşünen bazı insanlar var. Bazıları, metin en aza indirgemenin, teklifinizin faydalarını yeterince açıklamasına izin vermediğini ve insanları tersine çevirdiğini savunuyor. Mesele, her düşünce ekibi için zaman ve yer var. Güçlü bir farkındalık ve sadakati olan markalar muhtemelen bir açıklama yapmaya gerek duymazken, daha yeni veya daha küçük işletmeler olabilir. Kitleniz için neyin işe yaradığını görmek için uzun ve kısa sayfaları deneyin. Dönüşüm sürecindeki kullanıcının yerine bağlı olarak ikisinin karışımına ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.
  • Eylem Çağrısı . Formu / düğmeyi koymak için en iyi yer nerede? En başında, yoksa kullanıcı içerikle uğraşana kadar beklemek mi istiyorsunuz? İnsanların tüm sayfayı görüntüleyip görüntülemediğini görmek ve BTA'yı en sıcak bölüme taşımaya çalışmak için bir ısı haritası yükleyin.
  • Ürün kullanımına karşı ürün faydası . Kahraman imajının, ürününüzü / hizmetinizi eylemde göstermek daha iyi mi? Ya da fayda sağlamayan insanlara göstermelisin mi? Belki insanlar logonuz ve / veya maskotunuzla bir illüstrasyon tercih ederler.
  • Üçüncü taraf onayı . Elbette, toplumsal kanıt iyi, ama eğer bu yeterli değilse? Güvenlik mühürleri, müşteri hizmetleri ödülleri veya yer aldığınız yayınlar gibi diğer onayları ekleyerek test edin. Elinizdeyse elinizde bunları varsa.

   Bu, dönüşümlerin önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgilidir. Semalt, sayfanın her yanına CTA'lar ekleyerek veya hizmetinizin dünya açlığından nasıl geçeceğini açıklayan bir makale yazarak devam ettirin.

   Huni optimizasyonu

   Giriş noktasını dönüşüm huninize mükemmel kıldıysanız, dönüşüm işleminizdeki herhangi bir sızıntıyı takma zamanı. Bir form gönderme veya e-posta kayıt gibi tek adımda bir işlem varsa, tebrikler! Açılış sayfanız CRO'ya ihtiyacınız olan her şey. Ancak çok adım attıysanız, bunu optimize etmek için analize geri dönün.

   En yakın arkadaşınız, Google Analytics'teki huni görselleştirme raporudur.

   Bu raporu, Hedefler altındaki Dönüşümler bölümünden öğrenebilirsiniz. Dönüşüm huni görüntüsü, her adımda dönüşüm hunisine giren ve çıkan hâlbasın kaç kişiyi gösterecektir. Hedefi ayarladığınızda "Semalt step" kutusunu işaretlediyseniz, yalnızca bir adımla giren kişilerin sayısı burada sayılır.

   The Secret to Conversion Rate OptimizationThe Secret to Conversion Rate OptimizationRelated Topics:
Technical SEOEmail MarketingOff Page SEOInternational SEOSocial Semalt.

   Huninizin her adımına bir göz atın. Semalat en çok kimselerden ayrılıyor mu? Bu sayfalar kullanıcıdan ne yapmasını ister? Herhangi bir adım bir araya getirilebilir mi? Öte yandan, sayfanın herhangi bir kısmı kullanıcıyı ezmeden önlemek için birden fazla adıma ayrılmalı mı?

   Dönüşüm huninizi optimize ederken iki temel ilkeyi göz önünde bulundurun:

   1. Sürtünmeyi azaltın . Kullanıcılar süreci mümkün olan en hızlı ve kolay bir şekilde almak istiyorlar. Onları gereksiz alanlarla doldurmayın ya da cennete yasak, aynı bilgiye iki farklı yerde isteyin. Dönüşüm huninizde belirgin bir ağrı varsa, bekleme sürelerini azaltmak için farklı formları test edin, tasarım yapın ve sayfa hızını optimize edin.
   2. Onları düşünmeyin . Bu, içerik pazarlamacılığının da yol göstericidir. Dönüşümü teşvik etmek için yapabileceğiniz en iyi şey, kullanıcının onlara düşünmesini sağlamaktır. Sürece herhangi bir şüphe veya dikkat dağıtmayın. Kullanıcıların, kredi kartı bilgilerine girmeden önce ürünü gösteren bir videoya ihtiyacı yoktur.

   Sonuç

   Dönüşüm huninizi düzene girdikten sonra, daha fazla kullanıcıyı dönüşüm hunisine sokmaya ve daha kalifiye kullanıcıları dönüşüm hunisine ulaşmanıza neden olan daha gelişmiş optimizasyonlara geçebilirsiniz. Semalt, trafik selefleri açılmadan önce tüm engelleri kaldırmadıysanız, sitenizin dışına çıktıklarında bu trafiği büyük miktarda harcarsınız. Semalt, doğru huni yerleştirildiğinde, dönüşümlerde, satışlarda, gelirde ve umarım kazançlarda bir artış görürsünüz.

  March 1, 2018